Gdyby zapytać przykładowo spotkanych osób o to, co sądzą o uprawianiu sportu, w większości przypadków padło by znane powiedzenie „sport to zdrowie”. Powszechną opinią jest to, że powinno się każdego dnia poświęcać na sport co najmniej 30 minut naszego czasu. Pytanie – dlaczego? Jakie są zalety codziennych ćwiczeń? Dlaczego uprawianie sportu jest „zdrowe”?

Wpływ uprawiania sportu na jakość życia

Na początku wspomnieliśmy już, że sport i zdrowie to frazy, które są ściśle ze sobą powiązane. W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zaczyna poważnie angażować się w ćwiczenia od biegania aż po sporty drużynowe. Zdrowie to fundamentalny element zdolności człowieka do podejmowania racjonalnych decyzji oraz pokonywania rozmaitych przeszkód życiowych. Jest to niezbędny warunek długiego i szczęśliwego życia.
Co tak właściwie dzieje się w naszym organizmie podczas wysiłku fizycznego? Podczas ćwiczeń wprowadzamy nasze mięśnie, kończyny, ścięgna, stawy, nasz cały organizm w stan intensywnej pracy. Powoduje to rozrost poszczególnych mięśni i dostosowuje nasz układ nerwowy do trudniejszych, bardziej wymagających zadań. Sport ma też pozytywny wpływ na stawy i ścięgna.

Regularny wysiłek fizyczny oddziałuje pozytywnie również na pozostałe układy takie jak np.: układ krwionośny i układ oddechowy. Poprawnie wykonywane, oszczędne i niezbyt wymagające codzienne ćwiczenia pomagają w przyszłych latach uniknąć takich problemów jak żylaki czy zakrzepy w dolnych kończynach. Aktywność fizyczna zwiększa również ilość czerwonych krwinek w organizmie co powoduje lepszą przyswajalność tlenu.
Nasz układ oddechowy również wiele zyskuje dzięki uprawianiu sportu. Lepsza wentylacja płuc, czyli w skrócie wdechy i wydechy, prowadzi do zmniejszenia szansy zachorowania na zapalenie oskrzeli i płuc.
Poprawia się również metabolizm na skutek przyspieszonej przemiany tłuszczów i węglowodanów.

Ponadto, sport zbliża ludzi, nie koniecznie biorących udział w sportach drużynowych lub projektach sportowych takich jak National Erasmus Games. Panuje naprzykład powrzechny zwyczaj wzajemnego pozdrawiania się biegaczy. Sport jest także pretekstem do interakcji między ludzkich oraz spełniania potrzeby przynależności do jakiejś grupy. Zaoobserwować to można wśród kibiców sportowych czy też osób zaangażowanych projekty studenckie podobne do NEG.

Podsumowanie

Jak pokazują przykłady, sport ma zbawienne znaczenie dla każdego, a 30 minut ćwiczeń to zdecydowane minimum aktywności fizycznej w ciągu dnia. To warunek lepszego, zdrowszego, szczęśliwszego życia oraz najlepsza inwestycja na przyszłość, bo jak to mówią: zdrowie jest najważniejsze. Co więcej, angażowanie się w "otoczkę" związaną ze sportem pomaga budować silne relacje międzyludzkie i miło spędzać czas.