Mówi się, że zdrowa sportowa rywalizacja jest motorem do osiągania sukcesów, nie tylko w sporcie. Wszyscy wiedzą, że ruch jest niezbędną czynnością do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Ale, czy pomaga on w osiąganiu sukcesów zawodowych?

1. Uświadamia nam nasze mocne i słabe strony

To właśnie duch rywalizacji jako pierwszy uświadamia nam o naszych mocnych i słabych stronach. W obliczu przegranej, bo taka zdarza się każdemu sportowcu, uczymy się radzić z negatywnymi emocjami.
Chęcią zemsty, którą rodzi się po nieudanym starcie, często przekuwamy w jeszcze ciężą pracę i zaangażowanie na treningach.
Dzięki zawodom sportowym rozwijamy poczucie własnej wartości i przyjmujemy dobrą praktykę, że na sukces pracuję się ciężko i wytrwale.
Stawanie w obliczu wyzwania sportowego, pozwala nam skonfrontować nasze lęki i niepewności i nie poddawać się, kiedy mamy jeszcze większą konkurencję, co potwierdził
dyrektor ds. Edukacji w Greater Good Science Center Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Vivki Zakrzewski.
Podczas trenowania, dowiadujemy się jakie czynniki nas motywują, co z łatwością możemy wykorzystać jako nasze osobiste siły napędowe, by pokonywać przeszkody.
Jak zauważył Sigmund Freud, każdy ma inny sposób na opanowanie i skuteczną walkę z presją by stanąć przed konkurencją już nie sportową, ale zawodową.

2. Uczy nas jak skupiać się na określonym celu

W zawodach sportowych mamy jeden konkretny cel - wygrana.
Każdy sportowiec marzy by znaleźć się na pierwszym miejscu.
Cenną uwagą jest to, że z reguły sportowcy koncentrują się na jednym określonym celu, co z pewnością możemy przełożyć na cele biznesowe. Znacznie łatwiej i efektywniej jest osiągać jeden określony cel. Zawodnik potrafi mimo wielu czynników rozpraszających skupić się na jednym określonym celu i z całych sił stara się go osiągnąć.
To świetna praktyka wykorzystywana w świecie biznesu, ponieważ największa efektywność jest wtedy, gdy wykonujemy jedno zadanie.
Jaki z tego wniosek? Planuj swoją pracę tak jak sportowcy i wykonuj jedno zadanie, starając się nie przerywać z byle powodu.

3. Sport pomaga nam być pokornymi

Uprawianie sportu czy to amatorskie czy zawodowe, niezmiennie wiąże się z regularną ciężką pracą. W wieku szkolnym dzieci, uczęszczający na treningi muszą pogodzić pracę ze szkołą. Zawodowi sportowcy muszą pogodzić się z rygorystycznym trybem życia, specjalną dietą, czy różnym wyrzeczeniom na koszt treningu.
To właśnie pokora, kształtując się w wyniku ograniczeń własnego ciała sportowców i powolnych postępów, pomagam nam być kształtować tą cechę.
Praktyki i nawyk systematyczności kształtujący się w procesie trenowania jakieś dyscypliny sportowej, jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.
Zatem gdy pomyślisz czy będziesz w stanie uczyć się 40 minut dziennie języka niemieckiego, przypomnij sobie, że to nic w porównaniu z treningami przygotowującymi kolaży do igrzysk olimpijskich.

4. Porządne przygotowanie na wagę złotego medalu.

Sukces wymaga przygotowania.
Każdy Olimpijczyk trenuje długo przed zawodami i nigdy nie podchodzi do nich nie przygotowany. Nad każdym zawodnikiem stoi sztab specjalistów przygotowujących go do zwodów. Przygotowania obejmują niemal każdą dziedzinę życia sportowca, poczynając od codziennego treningu po dietę, strategie, poznanie swojej konkurencji, miejsca zwodów czy wsparcie psychologów.
Tak samo w biznesie, każdy sukces poprzedzony jest długimi przygotowaniami.
Jeśli planujesz założyć firmę, analizujesz i robisz resarch. Ryzyko biznesowe rośnie, jeśli nie znasz lokalnego rynku i swojej grupy docelowej, konkurencji trendów rynkowych i potrzeb klientów.

5. Sportowa rywalizacja uodparnia Cię na pracę w stresie.

Stres jest reakcją fizjologiczną naszego organizmu. Bardzo trudno jest uniknąć stresu, więc najlepszym rozwiązaniem jest nauka radzenia sobie ze stresem już od najmłodszych lat.
Stres w sporcie, zarówno przed startem jak i po nieudanej, hartuje nasz organizm do tego, aby przekuć to uczucie w pożyteczne dla nas aspekty. Przed startem stres z reguły jest elementem dopingujący i dający nadprzyrodzone moce w momencie startu.
Zaś w momencie porażki czy sportowych niepowodzeń, buduję u nas siłę woli i walki.
Psycholodzy dziecięcy zauważyli, że dzieci mają zdolności od bardzo młodego wieku do nauki odporności i wytrwałości, co z pewnością w tych czasach jest kluczową umiejętnościom.
Stres często pojawia się w dorosłym życiu, promowanie wśród dzieci w szkole zdrowej rywalizacji sportowe, jest nieocenione w przygotowywaniu ich do trudnych realiów, z którymi będą musieli zmierzyć się w wieku nastoletnim i nie tylko.